MSN

21.10.2019 – Iconari români cu expoziţie la Veliko Târnovo

Artistul craiovean Adrian Bănică, asistent universitar la Facultatea de Teologie din Craiova, în cadrul Secţiei de Artă Sacră, a participat la Expoziţia „Al treile pod”, organitată în foaierul Universităţii din Veliko Târnovo, Bulgaria. Evenimentul, care a avut loc la finele săptămânii trecute, face parte din parteneriatul academic dintre Facultatea de Teologie din Craiova şi Facultatea de Artă Sacră din Veliko Tarnovo, Bulgaria. Alături de artistul craiovean au expus şi Lăcrămioara Anton, pictor bisericesc, alături de Tania Stoiadinov şi  Gergana Ivanova Ilieva, reprezentând Atelierul de Icoane „Praxis” din Veliko Târnovo. „Suntem foarte bucuroşi de faptul că am reuşit să marcăm această frumoasă colaborare dintre Facultatea de Teologie din Craiova şi Facultatea de Artă Sacră din Veliko Târnovo. Legătura dintre noi s-a întărit prin intermediul icoanei ortodoxe şi de aceea am hotărât să numim această expoziţie «Al treilea Pod». Socotim şi totodată suntem siguri de acest lucru că icoana ortodoxă, desprinsă din tradiţia Olteniei şi din zona noastră, împărtăşeşte această calitate, de pot duhovnicesc peste timp şi spaţiu. Cu acest prilej, au fost aşezate laolaltă icoană semnate de doi artişti români consacraţi, precum şi realizări ale iconarilor noştri. Găsim de asemenea la expoziţia noastră bucuria de a descoperi şi arta laică a picturii de chevalet, prin câteva aquarele foarte frumoase, semnate de dl. Adrian Bănică. Este de amintit faptul că dl. Adrian Bănică, asistent univ. la Facultatea de Teologie din craiova, este de anul acesta doctorandul Facultăţii de Artă Sacră din Veliko Târnovo”, a spus prof. univ. dr. Maryan Stoiadinov, prodecanul Facultăţii de Artă Sacră din Veliko Târnovo, organizatorul expoziţiei. Momentul a fost marcat de prezenţa a numeroşi artişti, profesori şi oameni de cultură din cetatea Sfântului Ierarh Eftimie de Târnovo.

Pr. Ioniţă Apostolache