MSN

28.04.2017 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

În Duminica a 3-a după Sfintele Paşti (a Mironisiţelor, 30 aprilie 2017), Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie împreună cu Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului şi Preasfinţitul Părinte Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, la Catedrala arhiepiscopală “Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea. Sfânta Liturghie arhierească face parte din manifestările spiritual-culturale organizate în Eparhia Râmnicului de sărbătoarea “Aducerea Moaştelor Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica în Mitropolia Olteniei”, unul din hramurile Catedralei arhiepiscopale vâlcene.

Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Biserica “Înălţarea Domnului” din Parohia Jiana, judeţul Mehedinţi.

Preot Gheorghe Cioiu