MSN

01.09.2016 – Activităţi misionar-pastorale în Parohia Brânduşa

Agenda activităţilor pastoral-misionare din Parohia „Sf. Nicolae” – Brânduşa din Craiova se completează la începutul anului bisericesc printr-o serie de proiecte, anunţate în rândul credincioşilor prin intermediul „Agendei creştinului”. Alături de un energic grup de voluntari, preotul Gabriel Sorescu va pregăti pentru duminică, 4 septembrie, aniversarea „naşilor şi finilor din parohie”.

După ce au mers în pelerinaj la mai multe mănăstiri din Arhiepiscopia Râmnicului, tinerii Parohiei Brânduşa din Craiova se pregătesc, alături de părintele paroh de organizarea „Duminicii naşilor şi finilor”. Evenimentul va avea loc duminică, 4 septembrie, însumând anul acesta cea de a opta ediţie. La eveniment sunt chemaţi să participe toţi copiii cu vârsta până în 7 ani. Aceştia sunt aşteptaţi cu naşii sau delegaţii naşilor lor (părinţi ori bunici) să vină la biserică şi să se roage împreună apoi să primească Sfânta Împărtăşanie. „Parohia noastră va organiza în ziua de duminică, 25 Septembrie, a şaptea ediţie a Târgului Jucăriilor. Acţiunea se va desfăşura după oficierea sfintei liturghii, în curtea bisericii din strada Brânduşa nr. 12. Acesta este un act filantropic, care are ca scop colectarea de fonduri pentru copii sărmani.  Cu toţi avem acasă jucării care nu mai sunt folosite de copii noştri, fie pentru că au prea multe fie pentru că au crescut. Jucăriile pot fi „readuse la viaţă” şi pot fi folosite de alţi copii. Pot participa toţi cei doritori. Condiţiile participării sunt simple: jucăriile, o dată aduse la Târgul Jucăriilor, se consideră donate Parohiei noastre. Pot fi aduse jucării până în ziua Târgului. Jucăriile aduse este bine să fie curate şi / sau curăţate.  Cei care aducem jucării în ziua Târgului, le dăm voluntarilor care le vor tria şi le vor aşeza pe una din măsuţe, apreciindu-le un preţ (spre exemplu, între 3 lei şi 15 lei). Un voluntar al Parohiei va „vinde” jucăriile la copii şi la cei prezenţi la Târgul Jucăriilor, banii fiind ulterior contabilizaţi ca Donaţii pe baza unui proces verbal semnat de membrii Consiliului Parohial responsabili cu această acţiune. Jucăriile rămase vor fi donate, pe baza unui proces verbal, către copii din secţiile de Oncologie ale Spitalului de Urgenţă (nr. 1), din Craiova. Ne propunem ca în acest an să ajutăm tot copiii suferinzi de la Secția de Oncopediatrie a Spitalului nr.1”, a spus pr. paroh, Gabriel Sorescu.

Arhid. Ioniţă Apostolache