MSN

28.12.2015 – Activităţi culturale şi social-filantropice la Parohia „Harşu”

Parohia „Sfinţii Ioachim şi Ana” – Harşu din Craiova a organizat în perioada premergătoare Naşterii Domnului o serie de activităţi culturale şi social-filantropice, menite să pregătească în rândul credincioşilor primirea marelui praznic. Între cele mai importante s-au numărat „Serila Harşu”, întâlniri duhovniceşti de suflet, organizate în fiecare vineri seară, după Taina Sfântului Maslu. În această perioadă, au fost invitaţi să vorbească la amvonul bisericii personalităţi cunoscute din viaţa culturală a urbei: colonelul Cristian Negulescu, cu tema „Pacea, mesaj evanghelic în contextul lumii actuale”, scriitorul şi cercetătorul Tudor Necelcea, despre „Eminescu şi Ortodoxia”, scriitorul Constantin Pădureanu, care a vorbit despre „Colindele româneşti – credinţă, tradiţie şi continuitate”. Nu au lipsit nici colindele, pregătite cu grijă ca dar pentru copiii nevoiaşi din parohie. Astfel, pe tot parcursul săptămânii trecute, la biserică au fost primite grupuri de colindători, o parte din ele formate din copii de la Şcoala Specială „Sfântul Mina” din Craiova şi de la Casa Călimăneşti, aflată în vecinătatea paohiei. Cu toţii au primit daruri din partea organizatorilor. De asemenea, la iniţiativa preotului paroh, Viorel Dică, alături de reprezentanţii Asociaţiei „Edu-Life”, credincioşii de la Harşu au oferit daruri copiilor nevoiaşi, constând în hărnuţe, dulciuri şi rechizite.

Arhid. Ioniţă Apostolache