MSN

28.12.2015 – Praznicul Naşterii Domnului în Cetatea Băniei: Bucurii sfinte pentru credincioşii craioveni

Ca în fiecare an, de praznicul Naşterii Domnului, Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, a săvârşit Sfânta Liturghie la Catedrala Mitropolitană „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Craiova. La rândul său, Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a slujit la altarul Catedralei Arhiepiscopale  „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea. Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, a liturghisit la Catedrala Episcopală „Învierea Domnului” şi „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Drobeta Turnu Severin.  Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, a slujit la Catedrala Episcopală „Înălţarea Domnului” din Slatina, iar Preasfinţitul Părinte Emilian Lovişteanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului va sluji la Biserica „Toţi Sfinţii” din Râmnicu Vâlcea.


„Începutul mântuirii noastre şi arătatea tainei celei din veac”

În cuvântul de învăţătură, adresat credincioşilor craioveni, la Catedrala Mitropolitană „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie”, IPS Părinte Mitropolit a vorbit mai întâi despre însemnătatea duhovniceească a marelui praznic şi despre importanţa sa în viaţa Bisericii. „Sărbătoarea Naşterii Mântuitorului Hristos ne-a învăluit în lumina cea necreată a harului lui Dumnezeu. Odată cu Întruparea Cuvântului lumea s-a umplut de lumină şi de slavă dumnezeiască. Îngerii împreună cu oamenii cinstesc această sărbătoare, iar bucuria primirii ei rămâne pecetluită şi înrădăcinată în existenţa noastră şi se perpetuează din generaţie în generaţie, până la sfârşitul veacurilor. Facem pomenire despre aceast eveniment întrucât el marchează începutul mântuirii noastre şi arătatea tainei celei din veac în care «Fiul lui Dumnezeu, Fiu Fecioarei se face şi Gavriil darul îl bineveşteşte». Deci, venirea lui Dumnezeu este într-adevăr un praznic luminos, care străluceşte frumos în întreaga creaţie şi cu toţii, de la mic la mare, se numără de acest moment fericit. În tradiţia noastră românească, tot omul se bucură de această binecuvântare a Naşterii, vestind venirea Domnului în glas de colind. Toţi se veselesc cu Dumnezeu este cu noi. El este Emanuel, aşa cum ni-L vesteşte Sfântul Prooroc Isaia, cum ni-L arată Arhanghelul Gavriil şi cum Îl vedem cu toţii în ieslea din Betleem. Din mijlocul nostru, Dumnezeu îmbrăţişează lumea şi restaurează întreaga creaţie, pierdută odinioară în spaţiul morţii. Aşadar, bucuria Naşterii Mântuitorului Iisus Hristos este un eveniment sfânt, care se perpetuează în conştiinţa şi viaţa noastră, arătându-ne că Dumnezeu este prezent alături de fiecare generaţie în parte”, a spus IPS Părinte Irineu.

Arhid. Ioniţă Apostolache