MSN

23.12.2015 – Concert de colinde la Paraclisul mitropolitan „Madona Dudu” din Craiova

Paraclisul mitropolitan „Maica Precista” – Dudu din Craiova a găzduit miercuri, 23 decembrie, după Taina Sfântului Maslu, ultimul concert din Regalul de colinde închinat Praznicului Naşterii Dolmnului: „Hristos se naşte, măriţi-L”. Vreme de un ceas, din cafasul sfântului locaş au răsunat armoniile membrilor coralei mixtă a Paraclisului „Madona Dudu”, dirijaţi de arhidiaconul profesor Alexandru Racu. Concertul a avut trei părţi, împodobite cu piese cunoscute din repertoriul coral românesc: O ce veste minunată” (de George Dima), „Nouă azi ne-a răsărit” (de Dumitru Georgescu Kiriac), „Moş Crăciun” (de Florin Isar), „Domnuleţ şi Domn din cer” (de Ghe. Cucu), „Bună dimineaţa la Moş Ajun” (de Ioan Chirescu), „Cântec de Crăciun” (de Ghe. Budiş), „Linu-i Lin” (de Ioan Chirescu), „Leagăn verde” (de Mihail Bârcă), „După datini colindăm” (de Alexandru Paşcanu), „Gazde mari nu mai dormiţi” (de Tiberiu Brediceanu) şi „Troparu Naşterii Domnului” (armonizat de Ioana Ghica Comăneşti).


Arhid. Ioniţă Apostolache