MSN

23.12.2015 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei


25 decembrie 2015 –  Naşterea Domnului

Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Catedrala mitropolitană „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Craiova.

Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, va sluji la Catedrala arhiepiscopală  „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la Catedrala episcopală „Învierea Domnului” şi „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Drobeta Turnu Severin,  Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va sluji la Catedrala episcopală „Înălţarea Domnului” din Slatina, iar Preasfinţitul Părinte Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului va sluji la Biserica „Toţi Sfinţii” din Râmnicu Vâlcea.

26 decembrie 2015 – Soborul Maicii Domnului, Sfântul Nicodim de la Tismana

Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie, împreună cu Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, la Mânăstirea Tismana din judeţul Gorj, ctitoria Sfântului Cuvios Nicodim cel Sfinţit.

Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji împreună cu Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, la Catedrala episcopală “Învierea Domnului” şi “Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Drobeta Turnu Severin, în ziua de prăznuire a Ocrotitorului spiritual al Eparhiei Severinului, iar Preasfinţitul Părinte Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, va sluji la Biserica din Parohia Zăvoieni, comuna Măciuca, judeţul Vâlcea.

27 decembrie 2015 – Sfântul Arhidiacon Ştefan

Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Biserica „Sfântul Arhidiacon Ştefan” din Craiova.

Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, va sluji la Schitul “Sfântul Ştefan” al Mănăstirii Hurezi, judeţul Vâlcea, Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va sluji la Biserica din Parohia Cireaşov, municipiul Slatina, judeţul Olt, iar Preasfinţitul Părinte Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, va sluji la Biserica din Parohia Valea Orlii, comuna Cernişoara, judeţul Vâlcea.

Preot Gheorghe Cioiu