MSN

29.12.2012 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

30 decembrie 2012 –  Duminica după Naşterea Domnului     

       Înalt Preasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Paraclisul mitropolitan „Maica Domnului – Dudu” din Craiova.

       Înalt Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, va sluji, împreună cu Preasfinţitul Episcop vicar Emilian Lovişteanul, la Catedrala arhiepiscopală  „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea, iar Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la Biserica „Naşterea Maicii Domnului – Meva”  din Drobeta Turnu Severin. 

1 ianuarie 2013 – Tăierea împrejur a Domnului, Sf. Ierarh Vasile cel Mare 

       Înalt Preasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Catedrala mitropolitană „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir” din Craiova.

       Înalt Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, va sluji, împreună cu Preasfinţitul Episcop vicar Emilian Lovişteanul, la Catedrala arhiepiscopală  „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea, iar Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la Catedrala episcopală „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Drobeta Turnu Severin.

                                               (Gheorghe Cioiu)