MSN

26.11.2019 – Activitatea „Marea familie a Bisericii”, desfășurată de către Parohia Oota și Școala Gimnazială Coțofenii din Dos

Duminică, 24 noiembrie 2019, în cadrul proiectului „Micul creștin”, devenit tradiție la Școală Gimnazială Coțofenii din Dos, elevii clasei a V-a au participat la activitatea „Marea familie a Bisericii”, care s-a desfășurat la Centrul misionar-educativ al Parohiei Oota din Craiova. În cadrul activității s-a încercat integrarea elevilor cu cerințe educaționale speciale, știut fiind faptul că iubirea Bisericii se îndreaptă către toți membrii ei. Activitatea a debutat cu participarea elevilor la Sfânta Liturghie, continuată cu cateheza despre viața lui Samson și confecționarea unor decorații de Crăciun.

În încheierea activității, elevii s-au bucurat cu mic cu mare prin intonarea unor colinde. Coordonatorii proiectului au fost: Pr. Trifu Bogdan, Diac. Vanciu Alexandru, Prof. Sârbu Maria și Prof. Adriana Flori.

 

(Doru Marcu)