MSN

01.11.2019 – Praznic ales la Parohia „Postelnicu Fir” din Craiova

Parohia „Sfinţii Trei Ierarhi” – Postelnicu Fir din Craiova se pregăteşte de serbarea celui de al doilea hram, în ziua de 12 noiembrie, de praznicul Sfântului Ioan cel Milostiv. Evenimentul este aşteptat cu multă bucurie duhovnicească de credincioşii din Cetatea Băniei şi nu numai, care sunt invitaţi să participe la sfintele slujbe şi să se închine la racla în care se află mâna dreaptă a Sfântului Ioan cel Milostiv, Patriarhul Alexandriei. Alături de acest mare părinte al Bisericii vor fi aşezate spre închinare moaştele Sfântului Iosif cel Nou de la Partoş, care vor poposi în biserica parohială din data de 11 noiembrie. Praznicul va culmina cu Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie, săvârşită pe 12 noiembrie, în sobor de arhierei, preoţi şi diaconi.

Pr. Ioniţă Apostolache