MSN

30.10.2019 – Rugăciune pentru eroii români căzuţi la datorie în Slovacia

Asociaţia „Cultul Eroilor”, filiala Dolj – „Regina Maria”, a organizat săptămâna trecută un pelerinaj pe urmele ostaşilor români, căzuţi la datorie pentru apărarea patriei şi a credinţei ortodoxe, în Slovacia. Au fost vizitate în acest sens cimitirele eroilor români din Zvolen şi Banska Bystrica. Grupul de gradaţi români, în activitate şi în rezervă, a fost conus de colonelul Marinel Florescu, preşedintele Filialei Dolj – „Regina Maria”, a Asociaţiei Cultul Eroilor, şi însoţit de preotul Cristian Grecu, delegat al Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Irineu. „În perioada 21-24 octombrie, am avut onoarea să însoţesc grupul delegaţilor militari şi militari în rezervă din cadrul Asociaţiei Cultul Eroilor, Filiala Regiana Maria, la mormintele eroilor români din Slovacia. Momentul a fost unul emoţionat, reîntâlnind valoarea inegalabilă a jertfei purtată de bravii noştri ostaşi penste graniţele ţării, pentru patrie şi credinţa ortodoxă. Am împlinit cu acest prilej rânduiala creştinească a prohodirii acestor bravi înaintaşi ai noştri amintind aici cu numele pe Constantin Racoţeanu şi Ioan Puşcaşu, căzuţi la datorie pe frontul din Jambonita şi Rumince. Mulţumim cu acest prilej domnului colonel Marinel Florescu, preşedintele asociaţiei, care a iniţiat şi susţinut acest demers. Dumnezeu să binecuvinteze pe eroii neamului românesc şi să-i aşeze de-a pururi la locul de fericire, pace şi dreptate veşnică!”, a spus pr. Cristian Grecu, parohul Bisericii „Eroii Neamului” din Craiova.

Pr. Ioniţă Apostolache