MSN

06.04.2018 – Programul slujbelor de Sfintele Paşti în Mitropolia Olteniei

În noaptea Învierii Domnului, Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei va săvîrşi slujba Sfintei Invieri şi Sfânta Liturghie la Catedrala mitropolitană “Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Craiova.

Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, va sluji de praznicul Învierii Domnului la Mănăstirea Hurezi, judeţul Vâlcea, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la Catedrala episcopală cu hramurile „Învierea Domnului” şi „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Drobeta Turnu Severin, iar Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va sluji la Catedrala episcopală „Înălţarea Domnului” din Slatina.

Duminică 8 aprilie, în prima zi a Sfintelor Paşti şi luni 9 aprilie, în cea de a doua zi a Sfintelor Paşti, Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Mitropolitul Olteniei, va sluji la Paraclisul mitropolitan „Maica Domnului-Dudu” din Craiova, iar ceilalţi ierarhi olteni vor sluji în Duminica Sfintelor Paşti la catedralele chiriarhale din eparhiile pe care le păstoresc. Conform rânduielilor liturgice, în cadrul acestei slujbe, numită şi „Învierea mică”, se va citi, în douăsprezece limbi, textul evanghelic de la Ioan, capitolul 20, versetele 19-25. , Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului va sluji în cea de a doua zi a Sfintelor Paşti la Catedrala arhiepiscopală “Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la Biserica “Naşterea Maicii Domnului”din Parohia Tufăr, localitatea Orşova, judeţul Mehedinţi, iar Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va sluji la Mănăstirea Clocociov, judeţul Olt.

Marţi, 10 aprilie, în cea de a treia zi a Sfintelor Paşti, Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va sluji la Mănăstirea „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe-Prisaca” de lângă Craiova, iar Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la Biserica “Sfânta Cuvioasă Parascheva” din Parohia Strehaia, judeţul Mehedinţi.

Preot Gheorghe Cioiu