MSN

28.12.2017 – Sfântă Liturghie Arhierească la Mănăstirea Tismana, de hramul Sfântului Arhidiacon Ștefan

Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Altarul Sfintei Mănăstiri Tismana, miercuri, 27 decembrie, de praznicul Sfântului Arhidiacon şi Protomartir Ştefan.

Sute de credincioşi au venit l Mănăstiea Tismana pentru a înălţa rugăciune de sărbătoarea Sfântului Arhidiacon Ştefan, prăznuit miercuri, 27 decembrie. Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a fost săvârşită de IPS Părinte Irineu, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi. La finalul Slujbei Euharistice, IPS Părinte a rostit un cuvânt de învățătură despre viața și faptele Sfântului Arhidiacon Ștefan, primul dintre cei șapte diaconi ai Bisericii creștine, aleși de sfatul celor doisprezece Apostoli și cel dintâi martir al Bisericii lui Hristos. „Sfântul Ștefan este cel dintâi care a vorbit înaintea iudeilor despre venirea Mântuitorului Iisus Hristos, despre jertfa Crucii și despre Înviere. Era atât de puternic în cuvânt, ne spune Sfântul Evanghelist Luca în Faptele Apostolilor, încât nimeni nu putea să-i stea împotrivă. Cei cu care el discuta și chiar se confrunta în cunoașterea Sfintelor Scripturi, au fost biruiţi de înțelepciunea sa, căci într-adevăr, Dumnezeu i-a dat atâta har și cunoaștere, încât niciunul dintre ei n-a putut să îi stea împotrivă, adică să îl întoarcă de la Adevăr. Sfântul Ștefan, în asemenea împrejurare, a dat dovadă de cunoașterea Sfintelor Scripturi, nu neapărat dintr-o învățătură omenească pe care cineva ar fi primit-o la școală, ci pentru că învățătura pe care a dobândit-o era de la Duhul Sfânt”, a spus IPS Părinte Mitropolit.

Gabriela Firu