MSN

22.12.2017 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

24 decembrie 2017 – Duminica dinaintea Naşterii Domnului

Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Paraclisul mitropolitan „Toţi Sfinţii” din incinta Centrului eparhial al Arhiepiscopiei Craiovei.

Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, va sluji la Paraclisul arhiepiscopal „Buna Vestire” din Râmnicu Vâlcea, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la Catedrala arhiepiscopală  „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea, iar Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va sluji la Biserica din Parohia Fărcaşele de Sus, Protoieria Caracal, judeţul Olt.

25 decembrie 2017 –  Naşterea Domnului (Crăciunul)

Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Catedrala mitropolitană „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Craiova.

Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, va sluji la Catedrala arhiepiscopală „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la Catedrala episcopală „Învierea Domnului” şi „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Drobeta Turnu Severin, iar Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va sluji la Catedrala episcopală „Înălţarea Domnului” din Slatina.

26 decembrie 2017 – Soborul Maicii Domnului, Sfântul Nicodim de la Tismana

Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Mânăstirea Tismana din judeţul Gorj, ctitoria Sfântului Cuvios Nicodim cel Sfinţit.

Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, va sluji la Biserica din Parohia Călimăneşti I, judeţul Vâlcea, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la Catedrala episcopală “Învierea Domnului” şi “Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Drobeta Turnu Severin, în ziua de prăznuire a Ocrotitorului spiritual al Eparhiei Severinului, iar Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va sluji la Biserica din Parohia Jitaru, localitatea Scorniceşti, Protoieria Slatina I, judeţul Olt.

27 decembrie 2017 – Sfântul Apostol, întâiul Mucenic şi Arhidiacon Ştefan

Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Mânăstirea Tismana din judeţul Gorj.

Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, va sluji la Biserica „Adormirea Maicii Domnului” din Drăgăşani, judeţul Vâlcea, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la hramul Bisericii “Sfântul Arhidiacon Ştefan” din localitatea Orşova, judeţul Mehedinţi, iar Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va sluji la Biserica din Parohia Tudor Vladimirescu, Protoieria Corabia, judeţul Olt.

Preot Gheorghe Cioiu