MSN

22.12.2017 – Serbări de Crăciun pentru elevii din învăţământul teologic liceal al Arhiepiscopiei Craiovei


Şi anul acesta, bucuria Naşterii Mântuitorului Iisus Hristos a fost întâmpinată de elevii de la Seminarul Teologic „Sfântul Grigorie Teologul”din Craiova şi Liceul Teologic „Sfântul Nicodim” din Târgu Jiu, prin serbări ce au avut în centru tradiţionalele noastre colinde şi tradiţii populare de Crăciun. Bucuria momentelor premergătoare marii sărbători creştine a fost sporită la Seminarul din Craiova de prezenţa în mijlocul elevilor seminarişti a Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei.

Elevii şi profesorii Seminarului Teologic „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova au organizat joi, 21 decembrie, tradiţionala serbare dedicată praznicului Naşterea Domnului. Evenimentul a fost precedat de săvârşirea Sfintei şi Dumnezeieştii Liturghii, săvârşită în Paraclisul Seminarului Teologic de către Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Irineu, împreună cu părinţii profesori. La finalul slujbei euharistice, participanţii s-au deplasat în sala de festivităţi, unde, după cuvântul de întâmpinare rostit de directorul unităţii şcolare, prof. Ionuţ Pătularu, elevii seminarişti au prezentat un program deosebit de colinde bizantine şi populare, recitaluri de poezie religioasă, două scenete religioase şi, la final, tradiţionalul „Pluguşor”. Astfel, sub conducerea prof. Victor Şapcă, Corul Seminarului a oferit celor de faţă un regal de colinde tradiţionale, aşezând laolaltă tehnica interpretării corale şi izul bizantin cu melosul popular românesc. Momentele poetice au fost pregătite ca de obicei sub coordonarea prof. Tanţa Delcea, fiind culese îndeosebi din creaţia marilor poeţi creştini Vasile Voiculescu şi Vasile Militaru. Sceneta “Vicleiul” a fost interpretată de elevii clasei a XII-a, sceneta “Crăciunul nu piere niciodată” de elevii clasei a X-a, coordonaţi de prof. Cristin-Alexandru Sperlea, iar la final, “Pluguşorul” a fost prezentat de elevii clasei a XI-a, coordonaţi de prof. Monica-Roxana Pană.


“ Crăciunul, sărbătoare ce cuprinde deopotrivă cerul şi pământul”

Mitropolitul Olteniei le-a vorbit celor prezenti, elevi seminarişti, profesori, părinţi, rude şi alţi invitaţi, despre bucuria întâmpinării măreţului praznic al Naşterii Mântuitorului. “Praznicul Naşterii Mântuitorului Iisus Hristos este o sărbătoare pe care o trăim şi am trăit-o încă din copilărie cu emoţie şi mare bucurie, pentru că cei mici aşteaptă cu nerăbdare darurile de la Moş Crăciun, iar cei mari trăiesc cu acest prilej bucuria de a le oferi şi cu toţii, în ziua sărbătorii, ne împărtăşim de mireasma duhovnicească a praznicului, de Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie şi, mai presus de toate, de Sfânta Împărtăşanie cu trupul şi sângele Mântuitorului Hristos. Întotdeauna praznicul Naşterii Domnului este prefaţat în Seminarul nostru cu acest regal de colinde şi tradiţii populare, de cântec şi poezie închinate Crăciunului, această sărbătoare care cuprinde deopotrivă cerul şi pământul”, a spus IPS Irineu.


Spectacol de colinde şi tradiţii populare, la Târgu Jiu

Şi elevii de la Liceul Teologic din Târgu Jiu au vestit marea bucurie a Naşterii Domnului în săptămâna premergătoare măreţului praznic. Luni, 18 decembrie, ei au participat la cea de-a şasea ediţie a Festivalului de Crăciun găzduit de Teatrul Dramatic “Elvira Godeanu” sub genericul “Tradiţii şi obiceiuri din bătrâni”. Organizat de Liceul Teologic „Sfântul Nicodim”, Colegiul Naţional „Spiru Haret”, Protoieriile Târgu Jiu Sud şi Târgu Jiu Nord şi Teatrul Dramatic „Elvira Godeanu”, Festivalul a reunit şi anul acesta cele mai cunoscute colinde, obiceiuri şi poezii de Crăciun, o scenetă religioasă şi la final, tradiţionalul Pluguşor. Ele au fost prezentate de: Corul Liceului Teologic şi Corala preoţească „Nicofonis”, dirijate de arhid. prof. Nicuşor Lăzărică, Corul „Ad Astra” al Colegiului Naţional Spiru Haret, drijat de prof. Laurenţiu Popescu şi Trupa de teatru „Nicologos”, pregătită de prof. Mirela Popescu. Spectacolul s-a încheiat cu premierea elevilor care au obţinut rezultate de excepţie la olimpiadele şi concursurile naţionale şcolare în anul 2017.


Preot Gheorghe Cioiu