MSN

13.11.2017 – IPS Părinte Irineu a sfinţit Paraclisul „Sf. Vasile cel Mare” din Parohia doljeană Coţofeni

Paraclisul  închinat Sfântului Vasile cel Mare din Parohia Coţofenii din Dos, Protoieria Craiova Nord, judeţul Dolj, a fost sfinţit sâmbătă, 11 noiembrie 2017. Slujba de târnosire, urmată de Sfânta Liturghie, au fost săvârşite de către Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi.

Momente de mare bucurie duhovnicească au trăit credincioşii din Parohia Coţofenii din Dos, judeţul Dolj, sâmbătă 11 noiembrie. În această frumoasă zi de toamnă, Mitropolitul Olteniei a poposit în mijlocul lor pentru a binecuvânta lucrările de ridicare şi împodobire a noului paraclis ridicat în această parohia sub purtarea de grijă a Sfântului Ierarh Vasile cel Mare. Slujba de sfinţire şi Sfânta Liturghie au fost săvârşite de IPS Părinte Irineu, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi. În cadrul slujbei euharistice au fost săvârşite şi două hirotonii: diaconul Cătălin Chesnoiu a fost hirotonit preot pe seama Parohiei Calapăru, Protoieria Târgu Jiu Sud, judeţul Gorj, iar teologul Ionel Gabriel Moangă a fost hirotonit diacon pe seama Parohiei Coşovenii de Jos, Protoieria Craiova Sud, judeţul Dolj.


„Participarea la sfintele slujbe ale Bisericii ne aseamănă cu îngerii”

În cuvântul adresat credincioşilor la finalul Sfintei Liturghii, IPS Irineu a subliniat importanţa participării la sfintele slujbe ale Bisericii şi a săvârşirii faptelor credinţei. “Orice faptă bună, orice osteneală precum este şi biserica aceasta închinată Sfântului Vasile cel Mare, orice rugăciune şi orice faptă care îşi are izvorul în credinţă, sunt bine primite şi bine plăcute înaintea lui Dumnezeu şi, în chip deosebit, participarea la sfintele slujbe ale Bisericii, căci acest lucru ne aseamănă cu îngerii care doresc să participe la Sfânta Liturghie, iar în ceruri aduc permanent cântări de slavă lui Dumnezeu. Şi aceasta pentru că, ne spune Sfânta Evanghelie, cuvintele Domnului sunt viaţă, sunt mai mult decât hrana cea de toate zilele. <<Scris este că nu numai cu pâine va trăi omul, ci cu orice cuvânt al lui Dumnezeu.>>(Luca 4, 4), ştiut fiind că sufletul nu îl poţi hrăni cu hrană materială, pământească. Prin urmare, mărturisirea credinţei în Mântuitorul Iisus Hristos este esenţială în viaţa noastră. Ea Îl îndatorează şi pe Mântuitorul Hristos să mărturisească despre noi înaintea Tatălui ceresc. Pe de altă parte, primirea Cuvântului lui Dumnezeu în mintea, inima şi sufletul nostru alungă duhurile rele, alungă toată răutatea şi întinăciunea şi simţim cum Domnul ne eliberează de cel rău şi de toate legăturile puse asupra noastră datorită păcatelor săvârşite”, a spus IPS Irineu.

Pentru implicarea deosebită în ridicarea şi înfrumuseţarea Paraclisului “Sfântul Vasile cel Mare”, mai multe persoane au primit Gramate chiriarhale de apreciere din partea Mitropoliei Olteniei, iar preotul paroh Cristian Cojocaru a primit rangul bisericesc de iconom stavrofor.

Paraclisul “Sfântul Vasile cel Mare” a fost ridicat în perioada anilor 2012 – 2017, cu ajutorul enoriaşilor coordonaţi de părintele paroh Cristian Cojocaru şi cu sprijinul Consiliului local al comunei Coţofenii din Dos. Sfântul locaş a fost construit în curtea Bisericii parohiale “Adormirea Maicii Domnului” care datează din perioada interbelică, fiind sfinţită în anul 1932 de către viitorul Mitropolit al Olteniei Nifon Criveanu, pe atunci Episcop vicar al Episcopiei Râmnicului – Noul Severin. Şi aici au fost efectuate ample lucrări de renovare şi restaurare care au fost finalizate în anul 2010, când biserica a fost resfinţită de către IPS Părinte Mitropolit Irineu.

Preot Gheorghe Cioiu