02.11.2017 – Micul creştin în „Săptămâna fructelor şi a legumelor”

La începutul proiectului educational ,,Micul creştin”, Şcoala Gimnazială Țuglui, alături de Şcoala  Gimnazială Coțofenii din Dos şi Centrul educativ-misionar al Bisericii Oota din Craiova, au desfășurat prima activitate a proiectului: ,,Săptămâna fructelor şi a legumelor”. Copiii alături de o echipă de credincioşi, voluntari ai organizației Acces Oltenia şi  coordonatatorii proiectului: Pr. Bogdan Trifu, Prof. Alexandru Vanciu şi Prof. Adriana Flori, au desfăşurat frumoase activități cu acest prilej.

Pentru un bun început copii s-au însoțit cu rugăciunea, participând la Sfânta Liturghie în Biserica „Adormirii Maicii Domnului”, Oota. Activitatea s-a deschis  cu o prezentare despre importanța fructelor şi a legumelor pentru o alimentație sănătoasă, fiind legată de partea religioasă a creării lor de Dumnezeu. Roadele pământului fiind încă de la început hrana primilor oameni. În prezentare copiilor li s-a vorbit şi despre Epistola către Galateni a Sfântului Apostol Pavel învățând care sunt ,,roadele Duhului”. În continuarea activității elevii celor două şcoli şi copiii centrului s-au implicat cu dragoste şi  au muncit cu multă bucurie la pregătirea conservelor de iarnă care vor fi donate către centrele de asistență socială ale Arhiepiscopiei Craiova, urmând a fi distribuite către familiile care întâmpină greutăți. Toți copiii implicați în activitate s-au folosit de fructe şi legume pentru a confecționa diverse obiecte: mai multe flori şi animale. Către finalul activității toți participanții au înățat rugăciuni către Dumnezeu pentru cei ce acum doi ani au pierit în tragedia de la „Clubul Colectiv”. Într-un mod plăcut și de prietenie întrega activitate s-a încheiat cu diverse jocuri cu scopuri educative. Scopul activității a fost acela de a-i învăța pe copii necesitatea fructelor şi a legumelor în alimentația lor zilnică, precum şi implicarea  acestora în viața bisericii, deprinzând obiceiul de a veni în ajutorul celor din jur.

A.V.