MSN

31.10.2017 – Conferinţe ziditoare de suflet pentru seminariştii craioveni

În această perioadă, elevii Seminarului Teologic „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova au avut posibilitatea să audieze două prelegeri ziditoare de suflet. Astfel, sâmbătă, 28 octombrie, seminariştii au primit vizita maestrului Emil Boroghină, reputat regizor şi actor, directorul Festivalului Internațional Shakespeare. „Maestrul Boroghină ne-a deslușit din tainele teatrului și ne-a recitat într-un stil aparte din poetul roman Ovidius, cel care a trăit în exil în spațiul dobrogean la începutul primului secol creștin. Pentru darul de suflet primit din partea acestui mare artizan al artei şi culturii craiovene, am făruit din partea şcolii maestrului o diplomă, semn de prețuire și de amintire a acestei întâlniri cu elevii și profesorii Seminarului Teologic din Craiova”, a spus prof. dr. Ioniţ Pătularu, directorul Seminarului Teologic „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova.


Luni, 30 octombrie, în mijlocul seminariştilor craioveni a poposit pr. lect. univ. dr. Ion Reșcenu, directorul departamentului de Teologie Pastorală din cadrul Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Craiova, titular al catedrei de Vechiul Testament din cadrul aceleiaşi instituţii. Tema prelegerii susţinute a fost „Ierusalimul în istorie”. Întâlnirea a fost moderată de pr. prof. dr. Cristin Sperlea, cadru didactic la Seminarul Teologic din Craiova. La final, elevii au adresat întrebări pe tema dezbătută părintelui conferenţiar.


Pr. Ioniţă Apostolache