MSN

29.12.2016 – Serbare la Centrul social din Grădinari, Olt


Sfintele Sărbători de iarnă au fost întâmpinate de copiii beneficiari ai Centrului social multifuncţional al Arhiepiscopiei Craiovei din localitatea Grădinari, judeţul Olt, printr-o emoţionantă serbare. Manifestarea l-a avut în prim plan pe Moş Crăciun care a împărţit cu generozitate micuţilor din darurile sale. Programul a fost deschis printr-un concurs intitulat „Datini din străbuni”, aflat deja la a doua ediţie, copiii raspunzând la întrebări legate de tradițiile strămoșești, câștigătorii fiind premiați de un juriu format din preoți și profesori. Nu au lipsit nici tradiţionalele colinde, iar la final, copiii şi-au urat “sărbători fericite”, bucuroşi că trăiesc împreună spiritul frumoaselor sărbători de iarnă, în apropierea trecerii în noul an. „Aducem mulțumiri colaboratorilor Centrului care s-au implicat în organizarea acestei serbări: pr. Ioan Lazarescu-Parohia Serbanesti, pr. Liviu Lazar – Parohia Stefanesti ll şi dl. Cornel Miron, profesor de Religie la Şcoala din Lungeşti”, a declarat părintele  Romică Costea, coordonatorul Centrului social pentru copii din Grădinari – Olt.
Pr. Gheorghe Cioiu