MSN

27.12.2016 – Praznicul Naşterii Domnului în Mitropolia Olteniei: Naşterea Mântuitorului, lumina care a strălucit în întunericul existenţei noastre

Numeroşi credincioşi au trecut şi anul acesta pragul sfintelor locaşuri de rugăciune din Mitropolia Olteniei pentru a sărbători aşa cum se cuvine marea bucurie a Naşterii Mântuitorului Iisus Hristos. La ceas de aleasă sărbătoare, ierarhii olteni au slujit în bisericile-catedrală reprezentative pentru eparhiile pe care le păstoresc. Astfel, Înaltpreasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, a săvârşit Sfânta Liturghie la Catedrala mitropolitană „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Craiova, Înaltpreasfinţitul Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a slujit la Catedrala arhiepiscopală  „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea, Preasfinţitul  Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, la Catedrala episcopală „Învierea Domnului”  din Drobeta Turnu Severin,  Preasfinţitul  Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, la Catedrala episcopală „Înălţarea Domnului” din Slatina, iar Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, la Biserica „Toţi Sfinţii” din Râmnicu Vâlcea.


În Cetatea Băniei, Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Irineu a săvârşit Sfânta Liturghie la altarul Catedralei „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie“, înconjurat de un ales sobor de preoţi şi diaconi. La finalul slujbei euharistice, părintele protosinghel Vladimir Dărângă, eclesiarhul Catedralei mitropolitane, a dat citire Pastoralei la sărbătoarea Naşterii Domnului  adresată de Mitropolitul Olteniei clerului, cinului monahal şi credincioşilor din cuprinsul Arhiepiscopiei Craiovei. După citirea Pastoralei, IPS Irineu a vorbit celor prezenţi despre marea bucurie a Naşterii Domnului, subliniind faptul că evenimentele petrecute în urmă cu două mii de ani în ieslea din Betleemul Iudeii au avut ca efect eliberarea omenirii de sub robia păcatului şi a morţii. “Naşterea Mântuitorului Iisus Hristos este lumina care a strălucit în întunericul existenţei noastre. Soarele dreptăţii ce s-a arătat spre a ne elibera de sub domnia păcatului şi a morţii, spre a ne lumina drumul către veşnicie, către Împărăţia cerurilor. Aşa precum ne spune Sfântul Apostol Pavel, că, <<în El trăim şi ne mişcăm şi suntem>>(Faptele Apostolilor 17, 28). Prin urmare, îL cunoaştem prin pruncul Iisus pe Domnul şi Dumnezeul nostru, pe Acela care a învins moartea şi ne-a dăruit din puterea Sa pentru a învinge greutăţile vieţii, aşa cum El însuşi ne îndeamnă: <<Îndrăzniţi, Eu am biruit lumea!>>(Ioan 16, 33). Căci, dacă El a fost prigonit şi noi vom fi, deoarece lupta noastră nu este împotriva trupului şi a sângelui, ci împotriva stăpânitorilor întunericului acestei lumi. De aceea, avându-L permanent alături pe Mântuitorul Hristos, vom ajunge la capătul drumului nostru pământesc, la viaţa cea veşnică ce ne este pusă înainte ca un ospăţ sacru. Pentru aceasta, trebuie să luăm aminte la spiritul acestui mare praznic al creştinătăţii care ne învaţă să fim evlavioşi, să fim credincioşi, să păstrăm cu străşnicie învăţătura de credinţă creştin ortodoxă, fără a ne abate de la drumul cel drept, singurul care ne duce la mântuirea sufletelor şi a trupurilor. Aşadar, să petrecem această sărbătoare în comuniune, în dragoste unii faţă de alţii, să nu uităm că petrecem o sărbătoare a familiei, a reuniunii cu cei dragi. Facă dar, Bunul Dumnezeu, ca în anul care vine să fim mai buni, mai iertători, mai iubitori, iar harul Duhului Sfânt să reverse darurile Sale cele bogate peste noi toţi”, a încheiat IPS Irineu.

În cadrul Sfintei Liturghii a fost săvârşită hirotonia întru preot a diaconului Ionuţ Laurenţiu Rada, pe seama Parohiei Făcăi, Protoieria Craiova Sud, judeţul Dolj şi hirotonia întru diacon a tânărului teolog Grigore Georgian Bugiugan, pe seama Parohiei Mischii, Protoieria Târgu Jiu Nord, judeţul Gorj.

Preot Gheorghe Cioiu