MSN

16.05.2016 – Evenimente liturgice şi culturale în Arhiepiscopia Râmnicului: Catedrala arhiepiscopală din Râmnic și-a serbat cel de al doilea hram

Credincioşii râmniceni au trăit intens evenimentele liturgice şi culturale, dedicate celui de al doilea hram al Catedralei arhiepiscopale, „Aducerea Moaștelor Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica, Ocrotitorul Arhiepiscopiei Râmnicului, în Oltenia”. Cu acest prilej, vreme de trei zile, 13-15 mai, Cetatea Râmnicului a găzduit mai multe momente alese, organizate sub purtatea de grijă a Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie.


Evenimentele închinate „Aducerea Moaștelor Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica, Ocrotitorul Arhiepiscopiei Râmnicului, în Oltenia” au început de vineri, 13 mai, printr-un simpozion închinat sfântului şi un concert de muzică bizantină, în interpretarea protopsaltului grec, arhim. Nikodimos Kavarnos. Sâmbătă, 14 mai, moaştele Sfântului Ierarh Nifon, întemeietorul Eparhiei Râmnicului, au fost aduse spre închinare de către Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei. Programul liturgic a fost deschis prin slujba de Te Deum. În catedrala arhiepiscopală au slujit: IPS Părinte Mitropolit Irineu, IPS Părinte Varsanufie, PS Părinte Ilarion Făgărăşanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Sibiului, şi PS Părinte Emilian Lovişteanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, a fost săvârşită slujba de Priveghere, la care au participat numeroşi credincioşi.

Sfântă Liturghie Arhierească la catedrala arhiepiscopală din Râmnic

Duminică, 15 mai, Sfânta Liturghie a fost săvârșită de un sobor de treisprezece ierarhi, în frunte cu IPS Părinte Irineu, pe o esplanadă amenajată în faţa catedralei arhiepiscopale. Alături de Mitropolitul Olteniei au slujit: Înaltpreasfinţitul Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, Preasfinţitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei şi Harghitei, Preasfinţitul Părinte Visarion, Episcopul Tulcii, Preasfinţitul Părinte Siluan, Episcopul Ungariei, Preasfinţitul Părinte Timotei, Episcopul Spaniei şi Portugaliei, Preasfinţitul Părinte Varlaam Ploieşteanul, Episcop-vicar Patriarhal, Preasfinţitul Părinte Ilarion Făgărăşanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Sibiului, Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei şi Preasfinţitul Părinte Emilian Lovişteanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului.


La Sfânta Liturghie a slujit şi Arhimandritul Nicodim Kabarnos, prezent la festivitățile prilejuite de hramul Catedralei Arhiepiscopale, care la chinonic a interpretat mai multe cântări psaltice. Protopsaltul Nicodim Kabarnos a cântat în limba româna Hristos a înviat. Răspunsurile la strană au fost date de Grupul psaltic „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” al Catedralei Mitropolitane din Craiova, dirijat de prof. dr. Victor Şapcă.

La finele Sfintei Liturghii, IPS Părinte Irineu a oferit ca dar IPS Părinte Varsanufie, o parte din moaştele Sfântului Ierarh Nifon, întemeietorul Eparhiei Râmnicului. În bogatul cuvânt de învăţătură rostit, Părintele Mitropolit a evidenţiat credinţa femeilor mironosiţe şi sfinţenia Sfântului Calinic, ocrotitorul Râmnicului şi al Olteniei. La rândul său, IPS Părinte Varsanufie a mulțumit Părintelui Mitropolit pentru sfintele moaşte primite, menţionând că este poate singura Eparhie care are moaştele sfântului întemeietor spre închinare. De asemenea, a mulţumit tuturor celor care au fost prezenți la slujbă, ierarhi, preoţi, reprezentanţi ai autorităţilor centrale şi locale, celor care s-au îngrijit de bună desfăşurare a evenimentului, poliţişti, jandarmi, pompieri, şi nu în ultimul rând tuturor creştinilor veniţi din dragoste față de Dumnezeu și față de Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica, ocrotitorul Eparhiei Râmnicului și al municipiului Râmnicu-Vâlcea.

Diac. Efrem Ovidiu Stanciu