MSN

17.07.2015 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

Duminica a VII-a după Rusalii (19 iulie 2015)

Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Biserica „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir” din Parohia Filiaşi I, judeţul Dolj .

Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, va sluji la Catedrala episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea, iar Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la Mănăstirea cu hramurile „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” şi „Sfânta Mare Muceniţă Marina” din Baia de Aramă, judeţul Mehedinţi.

Praznicul Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul (20 iulie 2015)

Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la hramul Mănăstirii „Sfântul Ilie Tesviteanul” de la Sanatoriul Dobriţa, judeţul Gorj.

Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, va sluji la hramul Mănăstirii „Sfântul Ilie Tesviteanul” din Topliţa, judeţul Harghita, la invitaţia Preasfinţitului Părinte Andrei, Episcopul Covasnei şi Harghitei, iar Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la hramul bisericii de la Schitul de Sus, judeţul Mehedinţi.

Preot Gheorghe Cioiu