MSN

24.12.2014 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

25 decembrie 2014 –  Naşterea Domnului

Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Catedrala mitropolitană „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir” din Craiova.

Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, va sluji, împreună cu Preasfinţitul Părinte Episcop vicar Emilian Lovişteanul, la Catedrala arhiepiscopală  „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la Catedrala episcopală „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Drobeta Turnu Severin, iar Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va sluji la Catedrala episcopală „Înălţarea Domnului” din Slatina.

26 decembrie 2014 – Soborul Maicii Domnului, Sfântul Nicodim de la Tismana

Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Mânăstirea Tismana din judeţul Gorj.

Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji împreună cu Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului şi Preasfinţitul Părinte Gurie, Episcopul Devei şi Hunedoarei, la Catedrala episcopală „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Drobeta Turnu Severin, în ziua de prăznuire a Ocrotitorului spiritual al Eparhiei Severinului, iar Preasfinţitul Părinte Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului va sluji la Biserica  „Înălţarea Domnului” dinRâmnicu Vâlcea.

27 decembrie 2014 – Sfântul Arhidiacon Ştefan

Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Biserica „Sfântul Arhidiacon Ştefan” din Craiova.

Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la Biserica „Sfântul Nicolae” din Orşova, judeţul Mehedinţi, iar Preasfinţitul Părinte Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, va sluji la Mânăstirea Cozia, judeţul Vâlcea.

Diacon Gheorghe Cioiu